Nadchodzące zawody i…. Linux

Dzisiaj nie publikujemy kolejnego artykułu przeznaczonego do ABC Zawodów. Zamiast tego poruszamy w bieżącym wpisie na blogu dwa aspekty: zawody na najbliższy weekend oraz oprogramowanie Linux przeznaczone do startów w zawodach.

Nadchodzące zawody

W każdy weekend można znaleźć interesujące zawody. Warto brać w nich udział, aby doskonalić swoje operatorskie umiejętności i znajomość obsługi oprogramowania contestowego. Z wydarzeń przypadających w nadchodzący weekend chcemy zwrócić uwagę na dwa contesty: Oceania DX Contest CW oraz Scandinavian Activity Contest SSB.

Oceania DX Contest

To zawody trudne z naszej, europejskiej perspektywy – zwłaszcza biorąc pod uwagę propagację, z jaką mamy do czynienia. Łączności w tych zawodach nawiązujemy tylko ze stacjami z Oceanii. Mnożnikiem w zawodach są prefiksy stacji z Oceanii.

W grupie stacji z jednym operatorem Zawody posiadają klasyfikacje zarówno All Band jak też klasyfikacje jednopasmowe. Ponadto w obrębie tych klasyfikacji mamy podział na High Power, Low Power oraz QRP. Kategorii jest więc w sumie dużo.

Warto zwrócić uwagę na punktację: 20 punktów za QSO na 160m, 10 za QSO na 80m, 5 za QSO na 40m, 1 za QSO na 20m, 2 za QSO na 15 oraz 3 za QSO na 10m. Zawody trwają od 0800 UTC w sobotę 12 października do 0800 UTC w niedzielę 13 października.

Strona internetowa zawodów: http://www.oceaniadxcontest.com/

Scandinavian Activity Contest

Drugie wydarzenie, na które chcemy zwrócić uwagę to foniczna część Scandinavian Activity Contest (SAC). Te zawody są z naszej, polskiej perspektywy bardzo wdzięczne, ponieważ można liczyć na wiele QSO. Jest to więc doskonała okazja do ćwiczenia umiejętności operatorskich i poznawania obsługi programów contestowych.

W SAC nawiązujemy łączności tylko ze stacjami ze Skandynawii: JW, JX, LA, OH, OH0, OJ0, OX, OZ, SM, TF. Mnożnikiem są okręgi wywoławcze krajów skandynawskich.

W tych zawodach w kategorii All Band mamy podział na grupę Assisted oraz non-Assisted, a w ramach tych grup podział na High Power, Low Power i QRP. Mamy także klasyfikację jednopasmową, bez podziału na limity mocy.

Zawody rozpoczynają się o 1200 UTC w sobote 12 października. Trwają 24 godziny – do 1200 UTC w niedzielę 13 października.

Strona internetowa zawodów: http://www.sactest.net/

Linux w świecie zawodów

Drugi istotny temat dzisiejszego wpisu, to kwestia oprogramowania Linux. Przyczynkiem do napisania tych kilku zdań jest komentarz otrzymany od SP6INA.

Rzeczywiście: nie samym Windowsem stoi świat HAM Radio… Jednakże nie jest celem naszych publikacji porównywanie systemów operacyjnych czy oprogramowania dedykowanego w poszczególnych systemach. Nie chcemy także tworzyć kolejnych podręczników użytkownika.

Naszym celem jest zwrócenie uwagi na najważniejsze funkcje nowoczesnych programów contestowych, a te są praktycznie w każdym logu contestowym podobne. Posługujemy się najczęściej przykładem N1MM Logger+, ponieważ to narzędzie najlepiej znamy, a także dlatego że jest to zdecydowanie najpopularniejszy program wśród uczestników zawodów.

Faktem jest, że oprogramowanie pod Windows, a szczególnie właśnie N1MM Logger+ to niepodważalna światowa czołówka. Można więc powiedzieć, że świat oprogramowania contestowego stoi praktycznie tylko Windowsem

Świadczy o tym np. statystyka przedstawiona na stronie CQWW, obejmująca programy wykorzystywane w CQWW SSB 2018: https://cqww.com/blog/popular-logging-programs-for-cq-ww-ssb/. Linux’owy TLF znajduje się tutaj na końcu listy, a inny linuxowy contest logger YFKTest w ogóle się nie pojawia w wykazie. Podobne dane pokazują inne analizy: http://www.vkcc.com/2016/01/29/most-popular-contest-software-cqww/.

Mamy oczywiście także możliwości uruchamiania programów Windows w środowisku Linux. To słaby pomysł – szczególnie kiedy poza samym logiem contestowym chcemy jeszcze sterować rotorami, przełącznikami czy dedykowanymi urządzeniami (np. do pracy SO2R). Równie dobrze ktoś mógłby napisać, że mamy przecież także oprogramowanie krótkofalarskie dla macOS.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że oprogramowanie pod Linux istnieje i jest rozwijane. Jeżeli ktoś wykorzystuje takie oprogramowanie, przykłady podawane w naszych artykułach będą dla niego równie przydatne jak dla użytkowników programów Windows, choć oczywiście konieczne będzie samodzielne odnalezienie odpowiednich funkcji programu, realizujących określone zadania.

Naszym celem jest tutaj wskazanie ważnych dla wyniku funkcji oprogramowania contestowego. Przykłady pochodzą z oprogramowania pod Windows i nadal tak będzie. Na razie nic nie wskazuje na to, aby w świecie contestingu Linux miał dorównać temu, co oferuje oprogramowanie pod Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

20 − pięć =