SP DX Contest 2020

SP DX Contest odbędą się już w nadchodzący weekend. Od bardzo wielu lat zawody odbywają się w pierwszy pełny weekend kwietnia. Co kilka lat ten termin pokrywa się z okresem Świąt Wielaknocnych, co nie jest najszczęśliwsze, bo świąteczne wyjazdy i spotkania nie sprzyjają startom w zawodach. Jednakże termin jest stały, znany i jest pamiętany przez międzynarodowe środowisko contestmanów jako termin SP DX Contest – to jest najważniejsze.

Nasze zawody to w pewnym sensie wizytówka polskiego krótkofalarstwa. na pewno jedna z naszych wizytówek. Zawody mają bardzo długa historię. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1933 roku pod nazwą „I Międzynarodowe Zawody P.Z.K.”. Wśród stacji polskich zawody wygrał SP1AR z Lwowa. Nagrodą była lampa nadawcza 100 Watt firmy Western Electric. Wśród stacji zagranicznych najwyższym wynikiem zawody zakończył SU1EC z Egiptu. Najlepszą stacją z Europy był irlandzki krótkofalowiec EI5F.

Oczywiście zawody z 1933 roku miały zupełnie inny regulamin i przebieg (trwały 7 dni) niż obecny SP DX Contest. Inna była także rzeczywistość i realia tamtych czasów. Członkowie Lwowskiego Klubu Krótkofalowców, którzy w imieniu PZK zajmowali się organizacją tych zawodów, wykonali jak na tamte czasy ogromną i bardzo przemyślaną pracę. To przełożyło się na liczbę uczestników: 344 stacje z 36 państw! W 1933 roku!

SP DX Contest to jedyne w swoim rodzaju zawody, kiedy polskie stacje mogą choćby przez chwilę poczuć się jak poszukiwany DX. W naszych zawodach to głównie polskie stacje podają CQ w zawodach.

Co roku nasze zawody skupiają około 1500 – 2000 uczestników z krajów wszystkich kontynentów. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie i w ostatni weekend kwietnia pasma będą intensywnie rozbrzmiewać polskimi znakami.

My zapraszamy do pobrania (ściągnięcia) przedruku publikacji z wynikami zawodów z 1933 roku. Wyniki były publikowane w „Krótkofalowcu Polskim” w numerach 6/7 oraz 8 z 1934 roku. Przedruk wykonany z zachowaniem oryginalnej pisowni i interpunkcji. Materiały ze swojego bogatego archiwum polskiego krótkofalarstwa udostępnił Tomek SP5CCC.

Szczegółowy regulamin zawodów oraz wyniki z poprzednich lat można znaleźć na internetowej stronie zawodów pod adresem http://spdxcontest.pzk.org.pl/. Zapraszamy do udziału w SP DX Contest 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × pięć =