ABC Zawodów. Wersja 2.0. Start

W 2004 w lipcu pojawiła się pierwsza wersja (1.0) podręcznika „ABC Zawodów”. Publikacja od początku była przeznaczona przede wszystkim dla początkujących uczestników zawodów, a sam pomysł napisania podręcznika narodził się w gronie operatorów członków Zespołu SN0HQ i SP DX Clubu. Formatem publikacji od początku był PDF, a kolejne wydania były numerowane.

Od początku publikacja była publikowana w formacie PDF, a kolejne wydania były numerowane. W czerwcu 2008 pojawiła się wersja 1.07 i od tego czasu nastąpiła długa przerwa. Wersja 1.07 jest cały czas dostępna do pobrania ze strony SP DX Clubu: [POBIERZ wersję 1.07]

W połowie 2018 roku pojawiły się pomysły odświeżenia tekstu publikacji, ponieważ świat contestingu znacznie się zmienił przez kilkanaście lat. Skromny osobowo zespół dokonał weryfikacji i zmian w materiale.

Jednocześnie narodził się pomysł, aby publikacji kolejnych materiałów nadać charakter cykliczny i dopiero po zebraniu krytycznych uwag przygotować nową wersję PDF podręcznika. Ujmując rzecz w wielkim skrócie, tak powstał portal contest.dxing.pl.

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem informacji o publikacji kolejnych materiałów prosimy regularnie odwiedzanie portalu, gdzie w odstępach około tygodniowych będą pojawiać się kolejne materiały. Wszystkich, którzy chcieliby otrzymywać powiadomienia email o publikacji kolejnych artykułów zachęcamy do subskrypcji za pośrednictwem naszego konta w serwisie Feedburner (prowadzonym przez Google).

>>> Zasubskrybuj informacje o aktualizacjach na stronie: ABC Zawodów Krótkofalarskich <<<


Zakładamy publikację kolejnych materiałów w okresie do pierwszych miesięcy 2020 roku. Wtedy nastąpi publikacja wersji PDF. Kolejne artykuły będą publikowane 1 lub 2 razy w tygodniu. Tematyka niektórych nadchodzących artykułów jest następująca:

 • Zawody krótkofalarskie. Najczęściej zadawane pytania
 • Różne rodzaje zawodów i ich specyfika
 • Kategorie uczestnictwa w zawodach
 • Zawody krajowe widziane z perspektywy stacji QRP
 • „Szukanie i wołanie” oraz „Zabawa w DX” – dwie metody pracy w zawodach
 • Duplikaty. Dlaczego należy je logować
 • Telegrafia z komputera
 • Zawody CQWW. Pytania i odpowiedzi
 • Programy do pracy w zawodach. Najważniejsze parametry i ustawienia
 • Lista podmiotów DXCC/WAE. Jak program liczy kraje?
 • Siła podpowiedzi czyli rzecz o „check partial” w programach contestowych
 • DX Cluster
 • Reverse Beacon Network
 • Wskazówki dotyczące pracy w zawodach (autorstwa różnych doświadczonych contestmanów)
 • Propagacja (seria kilku artykułów wyjaśniających podstawowe zagadnienia)
 • Ciekawe historie contestowe…

To tylko niektóre z tematów, które zostaną zaprezentowane.

Zapraszamy do lektury i przede wszystkim do komentowania publikowanych materiałów.

4 komentarze

 1. Pobieranie wersji 1.07 nie jest takie oczywiste i wprost, w sumie dopiero okrężną drogą poprzez wyszukiwarkę ściągnąłem plik. Użycie linku skutkuje informacją: „Unauthorized access to downloads.
  Error! Either you tried to start a download from an unauthorised resource or your browser did not send a referrer.”

  1. Dziękuję, Wojtku, za informację. Sprawdziłem – link u mnie działa. Jednak może problem leży w tym, że link odsyła bezpośrednio do pliku PDF i być może następuje próba otwarcia w przeglądarce i gdzieś tutaj pojawia się błąd.
   W razie czego – dla innych – link do katalogu z plikami jest następujący: http://spdxc.org/index.php/sp-dx-club/spdxc-info-rozne/download/category/29-contest-artykuly. Prowadzi do katalogu (nie bezpośrednio do pliku) i tutaj można kliknąć w odpowiednią publikację, aby ją pobrać.
   Pozdrawiam
   Tomek SP5UAF

  2. Ja też nie mogę pobrać 🙂
   Komunikat ten sam.
   Inne pdf-y pobieram i otwieram bez problemu.
   Jurek

   1. Jurku, dziękuję za info.Ja co prawda sprawdzałem i działa w moich przeglądarkach, ale kilka osób miało problem. Może to wynikać ze specyficznych ustawień. Dzisiaj umieściłem link do publikacji na naszym portalu – do pobrania jako ZIP. Po rozpakowaniu do czytania w przeglądarce PDF. Mam nadzieję, że będzie OK.
    Tomek
    SP5UAF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy − jeden =