Programy komputerowe do pracy w zawodach

Efektywna praca w zawodach krótkofalarskich bez wykorzystania komputera i dedykowanego oprogramowania jest praktycznie niemożliwa. Owszem, wciąż zdarza się, że ktoś loguje na papierze. Nie ujmujemy nic wysiłkowi podejmowanemu przez uczestnika, którzy loguje tradycyjnymi metodami. Jednakże wygrywanie największych zawodów z wykorzystaniem takich środków nie jest możliwe.

Współczesne programy komputerowe dedykowane do pracy w zawodach to rozbudowane narzędzia. Nie ma takiej możliwości., aby „z marszu” zacząć używać takiego programu i od razu robić to efektywnie. Te programy mają ogromną ilość opcji i możliwości konfiguracji. Konfiguracja dodatkowo jest bezpośrednio zależna od ilości wykorzystywanych urządzeń, od kategorii zawodów, od rodzaju pracy itd.

Nie ma innej drogi niż testowanie i poznawanie oprogramowania podczas startów w zawodach.

Dzisiejszym artykułem rozpoczynamy serię publikacji, dotyczących programów contestowych. Zapraszamy do lektury (link po kliknięciu w obrazek).

3 komentarze

 1. Ok. A co z popularnym systemem operacyjnym wśród krótkofalowców jakim jest GNU/Linux. Wypadało by w którymś poście o nim napisać. Świat Ham Radio nie tylko windowsem stoi

  1. Cześć. Oczywiście, że nie tylko Windowsem stoi świat HAM Radio, ale – z całym szacunkiem dla rozwiązań takich jak TLF czy YFKTest – czołowe wyniki w zawodach są osiągane na programach pracujących w systemie Windows. Zapewne dlatego, że jednak i użytkowników Windows jest najwięcej, co z kolei powoduje, że takie programy rozwijają się bardzo szybko. O ile jeszcze z dziesięć lat temu można było porównywać (pod względem opcji) TLF z N1MM czy Win Test, o tyle w ostatnich latach te dwa ostatnie bardzo się rozwinęły i chyba zostawiły w tyle rozwiązania Linux’owe.
   Niezależnie od tego wszystkiego, w którymś momencie w cyklu artykułów znajdzie się lista możliwych rozwiązań software’owych dla pasjonata zawodów. Natomiast generalnie, jak to jest wspomniane w artykułach, naszym celem nie jest tworzenie nowych wersji „helpów” do programów contestowych. Kluczowe opcje są we wszystkich programach praktycznie identyczne, choć sposób ich konfiguracji jest różny. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na ważne aspekty konfiguracji. Lista DXCC/WAE, w której pisaliśmy ostatnio, jest także wykorzystywana w TLF i ktoś, kto pracuje w Linix i wykorzystuje ten contestowy program powinien znaleźć odpowiednie miejsca w konfiguracji, za pomocą których może zaktualizować DXCC/WAE. Ja akurat posługuję się przykładami opartymi na N1MM Logger+, ponieważ ten program wykorzystuję i znam. Jeżeli ktoś byłby w stanie przygotować analogiczne przykłady dla np. dla Linuxowych programów TLF czy YFKTest – zapraszam do współpracy.
   Pozdrawiam – Tomek SP5UAF

  2. SP6INA: „Wypadało by w którymś poście o nim napisać. Świat Ham Radio nie tylko windowsem stoi”

   Dzięki za uwagę, Skoro „wypadałoby” to napisz, chętnie przeczytamy.
   Póki co skupiamy się na sprawdzonych i efektywnych rozwiązaniach w contestingu. Bo w czasie zawodów nie ma za bardzo czasu na szukanie w dokumentacji czy i dlaczego coś działa lub nie działa. Contesting = efektywność.
   Wystartuj w kilkudziesięciu contestach rangi WW na sofcie linuxowym i podziel się uwagami – będziemy wszyscy bardzo zobowiązani!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jeden × 3 =